środa, 15 sierpnia 2012

39. Hiszpania

Moja pierwsza kartka z Hiszpanii była małym rozczarowaniem, spodziewałam się czegoś ciekawszego, bardziej hiszpańskiego i ... doczekałam się :)

Piękna kartka z Barcelony i dlatego nie przeszkadza mi, że jest nie jest to single view. 

A co jest na kartce? 

  • Na pierwszy ogień (lewy górny róg) idzie Temple Expiatori de la Sagrada Familia - czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, secesyjny kościół, którego budowa rozpoczęła się w 1882 roku. Wieże kościoła ukończono w 1920 roku, pod nadzorem architekta Antoniego Gaudi. Sześć lat później architekt wpadł pod omnibus zostawiając tylko jedną z trzech zaprojektowanych fasad a plany świątyni zostawione przez niego zostały zniszczone w hiszpańskiej wojnie domowej. 
  • Obok Świątyni przedstawiona jest część Parque Guell - dużego ogrodu z elementami architektonicznymi w Barcelonie. Ogród, początkowo miał być osiedlem dla lokalnej burżuazji, zaprojektowanym przez znanego nam już Antoniego Gaudi. Tego projektu też jednak nie dokończył a miasto wykupiło ten teren w 1922 roku przekształcając je w park miejski. Śmiem twierdzić, że to co widzimy na zdjęciu to salamandra czyli symbol Plutonu, którą to Gaudi umieścił przy drzwiach wejściowych do głównego pawilonu. Od 1984 roku park ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
  • Prawy górny róg. Kolejne nie dokończone dzieło Gaudiego - Casa Mila czyli Dom Mili powstały w latach 1906-1910. Ze względu na prezencję barcelończycy nazwali go La Pedrera co znaczy Kamieniołom. W tym projekcie Gaudi nie używał prostej kreski przez co budynek przypomina fale morskie. Wydaje mi się, że to co widzimy na pocztówce to kominy przypominające kształtem dym.
  • Lewy dolny róg - Casa Amatller budynek w stylu modernistycznym w Barcelonie zbudowany między 1989 a 1900 rokiem. 
  • Palau de la Musica Catalana - Pałac Muzyki Katalańskiej to jeden z najważniejszych zabytków katalońskiej secesji. Salę przeznaczono na koncerty muzyki orkiestrowej i instrumentalnej oraz występy chóralne. Dziś spełnia wszystkie te funkcje prezentowana jest zarówno muzyka poważna jak i rozrywkowa. Pałac Muzyki Katalańskiej od 1997 jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
  • Casa Batllo - budynek w Barcelonie wzniesiony w latach 1875-1877 a przebudowany w latach 1904-1906  przez Gaudiego.  Budynek jest bogato zdobiony a łuskowaty dach przypomina smoka co być może nawiązuje do legendy o Św. Jerzym i smoku nawiązującej do narodowej tożsamości Katalończyków. Budynek ten jest również wpisany na listę UNESCO.


1 komentarz:

  1. Bardzo ładna kartka ;) Nie mogę się napatrzeć na Twoje pocztówki - wszystkie są prześliczne! :) Musisz mieć świetnych losujących. Aaaa i Twoje zwierzaki też bardzo słodkie ;)

    OdpowiedzUsuń